Starší akce

Vernisáž výstavy Eva Roučka – designérka a sochařka

Sobotní den hrnčířských trhů opět uzavře vernisáž v galerii našeho muzea. Již 16. vernisáž doprovodí tóny geniálního piana a saxofonu kapely POKOJOVÉ DUO. Přijďte 9. 9. v 18.00 hod. a rozhodně nebudete litovat.

EVA ROUČKA – designérka a sochařka

Pozoruhodný životní příběh česko-francouzské výtvarnice začal v roce 1951 v Plzni. Přestože se už záhy rozhodla být sochařkou a pracovat zejména s keramikou, na VŠUP do Prahy se jí navzdory kádrování podařilo dostat až na posedmé. Mezitím se vyučila aranžérkou, písmomalířkou a úspěšně absolvovala také Hollarovu školu grafickou.

Ačkoli jí na VŠUP nakonec přijali, studia nedokončila. Nemohla snést tísnivou atmosféru, kterou normalizační režim dokázal otrávit i prostředí na umělecké škole, a tak se ve čtvrtém ročníku studia v roce 1979 rozhodla odejít do Francie.

Po příchodu do Paříže měla obrovské štěstí. Profesor Musculus na École nationale des arts appliquées et metiers d'art zrovna potřeboval asistentku. Když mu Eva na diapozitivech ukázala svůj kompletní moderní porcelánový servis, její práce ho ohromila a jako jeho asistentka pak působila 3 roky. Mohla opět svobodně tvořit, a to jí stačilo k tomu, aby nakonec zůstala ve Francii na volné noze.

Svou tvorbou se jako nezávislá a uznávaná umělkyně úspěšně živí dodnes. Od 90. let žije střídavě ve Francii a na svém statku v Břasích na Rokycansku. Charakteristická energičnost a výtvarná všestrannost pohybující se od designérské práce s keramikou, porcelánem, sklem až po klasickou sochařinu jí přivedla ke spolupráci s prestižními francouzskými a evropskými firmami.