Starší akce

Vernisáž - retrospektivní 30. výstava

U příležitosti 5. narozenin našeho muzea nás 5. 3. čeká trošku zaslouženého bilancování...

U příležitosti pátého jubilea vzniku Muzea berounské keramiky připravila kurátorka výstav galerie MBK Jolana Schofieldová Izbická zajímavou bilanční výstavu všech dvaceti devíti autorů, kteří zde doposud vystavovali. Představeny budou jak práce renomovaných umělců, keramiků (Pravoslav Rada, Václav Šerák, Václav Dyntar), tak i díla keramiků, dílen, ateliérů a studií s užitou keramikou, lidovou tvorbou aj. Taková byla například poslední, dvacátá devátá výstava Václav David - Štěchovická kamenina, překrásná, užitá keramika s tradicí rodinné výroby od roku 1864. Zajímavostí byla výstava česko - francouzské výtvarnice Evy Roučky, kterou pro ni charakteristická energičnost a výtvarná všestrannost pohybující se od designérské práce s keramikou, porcelánem, sklem, až po klasickou sochařinu přivedla ke spolupráci s prestižními francouzskými a evropskými firmami. Výstavy se věnují převážně keramice, ale již čtyřikrát muzeum vystavovalo také řemeslo v souladu s aktuálním tématem věhlasných jarních hrnčířských a řemeslných trhů v Berouně. Bylo zde k vidění sklo, mozaika, dřevěné hračky a loutky a v roce v roce 2017 k tématu kovolitectví v naší malé galerii vystavil svá díla také český sochař Olbram Zoubek, který se výrazným způsobem zasloužil o rozvoj české architektonické plastiky a je jedním z nejvýznamnějších českých sochařů druhé poloviny 20. století. Děkujeme tímto Nadačnímu fondu Kmentová Zoubek za laskavé zapůjčení sochy „Vítězství myšlenky“ / O. Zoubek, 1981 / kterou, kromě dalších dvaceti osmi děl, budete mít možnost na této jubilejní výstavě vidět.

Architektonický návrh a realizace výstavy byla navržena designérem Ondřejem Petrem, který se zabývá především designem nábytku, interiérových doplňků a produktových výrobků již od roku 2000. Základ všeho tvoří kruh, symbol jednoty a absolutna, dokonalosti.

Hudba: Václav Kořínek / Stardrums /, výtvarník, designer, divadelník, terapeut a hudebník, hrající na různé rytmické, dechové a strunné nástroje, z nichž si většinu sám vyrábí (šamanské bubny, Stardrum, Flashstring). Ovládá alikvotní a hrdelní zpěv a díky své energii a přirozenému nespoutanému projevu bývá mnohými považován za šamana.

Těšíme se na Vás na vernisáži ve čtvrtek 5. 3. v 17h v galerii Muzea berounské keramiky. Výstavu je možno navštívit do 26. 4. 2020